Pop Up Park İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pop Up Park İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pop Up Park İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlham: Geleneksel Türk çay bahçeleri

Hedef: Mobil ve özelleştirilebilir bir keyif alanı

Pop Up Park İstanbul’un Ardından…


Pop Up Park İstanbul Nedir?

Mobil ve özelleştirilebilir bir keyif alanı yaratmak isteyen Cross Change (TR) ve SpaceCrafters (NL) iş birliği ile ortaya çıkan ve Creative Industries Fund NL tarafından desteklenen 1,5 yıllık “Bir Üretim Aracı Olarak Gelenek” projesinin ikinci fazı olan Pop Up Park İstanbul, çağdaş şehirlerdeki kamusal alanların nasıl tasarlanıp farklı şekillerde kullanılabileceği konusunda çeşitli ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefleyen tasarım deneyi üzerinden yapılan bir çalışma.

Nerede? Ne zaman?

5-15 Ekim tarihleri arasında.

Beşiktaş Belediyesi’nin de desteği ile Barbaros Meydanı’nda.

Bir adım geriden…

Bir “üretim aracı” olarak gelenek Cross Change isimli tasarım stüdyosunun kurucusu Tuğçe Akbulut ve Hollanda merkezli mimari tasarım stüdyosu SpaceCrafters’ın kurucusu Jurgen ten Hoeve ile 2019 yılında başladıkları ve halen devam eden bir proje.

Tasarımcılar nasıl anlatıyor?

“Hollanda’nın yaratıcı endüstriyel fonu Creative Industries Fund NL desteği ve Hollanda’nın mimarı SpaceCrafters iş birliğinde bir kamusal alan müdahale projesi gerçekleştirdik. Pop Up Park İstanbul projesiyle; kamusal alanlarda birden çok işlevi barındıran elementleri tasarlayarak burada çeşitli çözüm önerileri geliştirmeye çalıştık. Burada dokuzdan fazla tıbbi aromatik bitkinin ekili olduğu tekerlekli bostanlardan oluşan küçük bir çay bahçesi var. Bu alanı kurarak hem şehrin merkezine yeşili geri getirmeye çalıştık hem de birden fazla farklı kullanıcıya ev sahipliği yapan meydanların bu çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kendi içinde farklı kompozisyonlarla değişebilir, dönüşebilir bir alan yaratmaya çalıştık.”


A person standing in front of a window

Description automatically generated

Figure 2: Photo Source: POP UP PARK ISTANBUL #2 videosundan bir kare. 

Nereden geliyor bu güzel çay kokusu?

Çok işlevli ve tekerlekli mobilyalar sayesinde farklı kompozisyonlarda oturma alanları yaratılan bu alan, çeşitli taze bitkiler ve ağaçlarla çevrili.

İster vapurdan inen arkadaşını beklerken ister kaykay sürmek isterken ya da sadece durup Beşiktaş sahilinin tadını çıkarmak isterken keyifle dinlenebileceğin bir alan burası. Bunu yaparken de dokuz farklı aromatik bitki eşliğinde, istediğini seçip en doğal halinle bir dal koparıp içebilirsin. Adaçayı, biberiye, melisa… İstanbul’un dalgalı denizi karşısında, hafif rüzgârlı bir havada, canın ne içmek isterse.

İlham: Çay bahçeleri

Aslında deneysel tasarım ve uygulama projesi olan Pop Up Park İstanbul, geleneksel Türk çay bahçelerinden esinlenilmiş.

Şehrin hızla değişen dinamiği ve ihtiyaçlarına, çok işlevli, mobil, özelleştirilebilir yapısı ile keyifli bir duraklama alanı sunan bu projede, beraber çay içme geleneğinin etkisi dikkat çekiyor. Bir yandan yeşili kentin içine taşırken diğer yandan da kamusal alanların nasıl farklı işlevleri olabileceğini göstermiş oluyor.


Pop Up Park İstanbul - Arkitera


İstanbul gibi: Canlı ve hareketli

Parkı oluşturan oturma, aydınlatma, masa elementlerinin tamamı tekerlekli.

Dolayısıyla, Pop Up Park İstanbul’da ziyaretçisinin hem yalnız hem de pandemi sürecinin getirdiği sosyal mesafe kurallarına uyacak şekilde tasarlanmış oturma elemanları sayesinde arkadaşları ile beraber vakit geçirebileceği bir alan yaratılmış diyebiliriz.

Ayrıca, güneş panelleri kullanılarak tasarlanmış aydınlatma elemanları sayesinde park akşamları da keyifli bir oturma alanına dönüştürülmüş.

Peki ya senin gitme fırsatın oldu mu?

Biz sıradaki çalışmaları heyecanla bekliyoruz!
Kategoriler:  Eğlence
Başa dön